Oklahoma Farm Report masthead graphic with wheat on the left and cattle on the right.
Howdy Neighbors!
Ron Hays, Director of Farm and Ranch Programming, Radio Oklahoma Ag Network  |  2401 Exchange Ave, Suite F, Oklahoma City, Ok 73108  |  (405) 601-9211

advertisements
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

Agricultural News


McAlester's Gary Crawley Tapped by Sec. Sonny Perdue to Chair Oklahoma's State FSA Committee

Fri, 05 Jan 2018 15:43:04 CST

McAlester's Gary Crawley Tapped by Sec. Sonny Perdue to Chair Oklahoma's State FSA Committee U.S. Secretary of Agriculture Sonny Perdue today announced a slate of Farm Service Agency (FSA) State Committee Appointees. State committees are selected by the Secretary, serve at the pleasure of the Secretary, and are responsible for carrying out FSA’s farm programs within delegated authorities.


“The State Committees will help to ensure USDA is providing our farmers, ranchers, foresters, and agricultural producers with the best customer service,” Secretary Perdue said. “They serve as a liaison between USDA and the producers in each state across the nation by keeping them informed and hearing their appeals and complaints. The committees are made up mostly of active farmers and ranchers, representing their peers and ensuring USDA’s programs are supporting the American harvest.”


The Secretary's slated committee for Oklahoma included Gary Crawley, of McAlester who will serve as committee chairman; Sarah Dorsey, Bixby; Karen Eifert Jones, Stillwater/Waukomis; and Don Allen Parsons of McCurtain County.


The following lists the appointees of the other State Committees released today:


- Alabama
Committee Chair Monica Carroll – Ozark
Andy Lavender – Brundidge
Rodney Moon – Harvest
Steve Penry – Daphne
Doug Trantham – Alexandria


- Alaska
Committee Chair Scott Mugrage – Delta Junction
Joe Orsi – Juneau
Richelle Plummer – Matanuska Valley
Al Poindexter – Kenai Peninsula


- Arizona
Committee Chair Pamela Griffin - Globe
Andy Grosetta - Prescott
Steven Killian - Phoenix
David Lamoreaux - Gilbert
Lyndon Smith - Gilbert


- Arkansas
Committee Chair Ron Chastain – Faulkner County
Gary Churchill – Pope County
Sarah Dunklin – Desha County
Nathan Reed – Lee County
Vivien Wright – Sevier County


- California
Committee Chair Greg Wegis - Buttonwillow/Bakersfield
Blake Alexandre - Crescent City
Thomas J. Butler - Woodland
Joe Egan - Susanville


- Colorado
Committee Chair Jo Stanko – Steamboat
Glenn Hirakata – Rocky Ford
Robert Mattive – San Luis Valley
Alex Rock – Wray
Nathan Weathers – North Yuma County


- Connecticut
Committee Chair Bonnie Burr - Storrs
Melissa Greenbacker-Dziurgot – Middlesex County
Bruce Gresczyk – New Hartford
Diane Karabin – Southington
Mark Sellew – Lebanon


- Delaware
Committee Chair Richard Bergold - Dover
Jay Baxter - Georgetown
Donnie Collins - Millsboro
Lori Ockels - Milton


- Florida
Committee Chair Michelle Williamson - Dover
Mike Adams - Jennings
Mack Glass - Marianna
Mark Sodders - North Palm Beach


- Georgia
Committee Chair Allen Poole – Haralson County
L.G. (Bo) Herndon, Jr. – Vidalia
Meredith McNair Rogers - Camilla
Donnie Smith - Willacoochee


- Hawaii
Committee Chair Teena Marie Rasmussen - Kula
Wilson Kenzo Koike - Waianae
Glenn Martinez - Waimanalo
Boyd J. Ready - Haleiwa
Simon Russel - Makawao


- Idaho
Committee Chair Mike Guerry – Castleford
Joe Anderson – Potlach
Kaitlin Davis – Cascade
Matt Gellings – Idaho Falls
Randy Hardy – Oakley


- Illinois
Committee Chair Jim Reed – DeLand
Martin R. Barbre – Carmi
Melanie DeSutter – Woodhull
Ron Moore - Roseville
Troy Uphoff – Findlay


- Indiana
Committee Chair Ken Rulon - Arcadia
Kim Ames – Fillmore
Bill Gelfius – Hartsville
Clint Orr – Forest
Kirk Perkins - Wolcottville


- Iowa
Committee Chair Ray Gaesser – Corning
Nathan Anderson – Cherokee
Laura Cunningham – Nora Springs
Jim Stillman – Palo Alto
Pat Swanson – Ottumwa


- Kansas
Committee Chair Garrett Love - Gray County
Lexy Goyer - Cowley County
Nick Gutterman - Miami/Johnson County
Michael Jordan - Mitchell County
Greg McCurry - Sedgwick County


- Kentucky
Committee Chair Sharon Furches – Calloway County
Tom Flowers – Shelby County
Kenny Imel – Greenup County
Brenda Paul – Paris
Bart Peters – Cadiz


- Louisiana
Committee Chair Ray Young - Wisner
Julie Baker-Richard – Abbeville
John Earles, II – Bunkie
Emery Jones – Natchez
Donna Winters - Lake Providence


- Maine
Committee Chair Sue McCrum – Belfast
Gregg Garrison - Blaine
Heath Miller – Newburgh
Nancy Ricker – Turner
David Tuttle – North Berwick


- Maryland
Committee Chair Jenny Rhodes - Centerville
Steve Ernst - Washington County
Steve Isaacson - Cecil County
Pat Langenfelder - Kennedyville


- Massachusetts
Committee Chair Bradford N. Morse – Rochester
James J. Larkin – Sheffield
Matthew J. Parsons – Hadley


- Michigan
Committee Chair Sally McConnachie - Deckerville
Blaine Baker - Clayton
Ben Lacross - Lake Leelanau
Matt Schwab - Standish
Isaiah Wunsch - Traverse City


- Minnesota
Committee Chair Scott Winslow – Fountain
Kurt Blomgren – Butterfield
Jay Nord – Wolverton
Mike Yost – Murdock
Karolyn Zurn – Callaway


- Mississippi
Committee Chair Ted Kendall IV – Bolton
Scott Flowers – Clarksdale
Bobby Moody – Louisville
Henry Reed – Belzoni
Rita Seward – Jackson County


- Missouri
Committee Chair Julie Hurst – Atchison
Marc Allison – Dade
Cindy Schroeder – Saline
Will Spargo – Ripley
Barbara Wilson – Audrain


- Montana
Committee Chair Carl Mattson - Chester
Joe Dooling - Helena
Chaley Harney - Billings
Bruce Tutvedt - Kalispell


- Nebraska
Committee Chair Scott Spilker - Beatrice
Cindi Allen - Ogallala
Mark Jagels - Davenport
Hilary Maricle - Boone County
Geoff Ruth - Rising City


- New Hampshire
Committee Chair Kathy Sherman – Conway
Gary LeClair – Claremont
Madison Lowell Hardy – Hollis
Scott Mason – North Stratford
Kirk Scamman – Stratham


- New Jersey
Committee Chair Linda DuBois - Pittsgrove
Kurt Alstede - Chester
Sam Conard - Hillsborough
Jim Etsch - Middlesex


- New Mexico
Committee Chair Alisa Ogden – Carlsbad
Dustin K. Johnson – Farmington
Matthew L. Lansford – Clovis
John M. Romero – Laguna


- New York
Committee Chair Judi Whittaker – Broome County
Michael Bittel – Greenwich
Lawrence Eckhardt – Rensselaer County
Theodore Furber – Wayne County
Barbara Hanselman – Delaware County


- North Carolina
Committee Chair Alice Scott – Lucama
Jeffery Lee – Benson
Nathan Ramsey – Fairview
Richard Renegar – Harmony
Jeff Tyson – Nashville


- North Dakota
Committee Chair Jim Hauge – Mandan
Jared Hagert – Emerado
Erika Kenner – Leeds
Edward Kessel – Dickinson
Barton Schott – Kulm


- Ohio
Committee Chair Trish Levering – Knox County
Ronnie Clifton – Pickaway County
Kim Davis – Carroll County
Daryl Knipp – Sandusky County
Joe Steiner – Warren County


- Oregon
Committee Chair Anna Sullivan – Baker County
Sam Asai – Hood River
TJ Hansell – Hermiston
John Phillip (Phil) Hassinger – Cove


- Pennsylvania
Committee Chair Bonnie Wenger – Lebanon
George Greig – Linesville
Doug Graybill – Granville Summit
Bill Hoover – Tyrone


- Rhode Island
Committee Chair Doreen Pezza - Providence County
Judy Carvalho - Newport County
Christopher Jaswell - Providence County
Ellen Pucetti - Providence County


- South Carolina
Committee Chair Tony Grant – Columbia
Bob Battle – Mullins
Bill Surratt – Spartanburg/Gaffney
Landy Weathers – Bowman
Beth White – York


- South Dakota
Committee Chair Mark Gross - Bridgewater
Gwen Kitzen - Belle Fourche
Tiffani Robertson - Hermosa
Bill Simonsen - Roslyn


- Tennessee
Committee Chair Steve Officer – Dekalb County
Daryl Brown – Maury County
Charlotte Kelly – Tipton County
Renea Jones Rogers – Unicoi County


- Texas
Committee Chair Jerry Harris – Dawson/Gaines County
Juan Garcia - Willacy County
Rodney Schronk – Hillsboro
Michael Skalicky – Ganado
Linda G. Williams – Dumas


- Utah
Committee Chair William Tolbert – Piute County
Scott Mower – Sanpete County
Randy Sessions – Morgan County
Mike Yardley – Beaver County


- Vermont
Committee Chair Sally Goodrich - Cabot
Jacques Couture - Westfield
Heidi Dolloff - Springfield
Joe Tisbert - Cambridge


- Virginia
Committee Chair Brian K. Harris – Heathsville
Gary D. Cross – Zuni
Matthew J. Lohr – Broadway
Charles P. Shorter – Blacksburg
Steve Sturgis – Eastville


- Washington
Committee Chair Melanie Wyss - Okanagan County
Maureen Harkcom - Lewis County
Jesus Limon - Grandview
Robyn Meenach - Spokane County
Bruce Nelson - Spokane County


- West Virginia
Committee Chair Andrea Lambert – Taylor County
Lois Alt – Hardy County
Russell Linger Jr. – Huttonsville
Rocky Peck - Wood County
Sarah Wayne – Braxton County


- Wisconsin
Committee Chair Lisa Condon – Horicon
Thomas Gillis – River Falls
David Heideman – Clintonville
Anthony Kurtz – Wonewoc
Tom McClellan – Delavan


- Wyoming
Committee Chair Nancy Tarver - Gillette
Julie Hahn - Rawlins
David Slover - Worland


- Puerto Rico
Committee Chair Carmen Rullan - Adjuntas
Duahmed Colon - Gurabo
Yanice Deynes - San Sebastian
Rebeca Feliciano - Aibonito



State committees are appointed for a one year term which began on January 1, 2018. Each state committee has five members, one chairperson and four members. States that are not listed here or that have incomplete lists will be announced at a later date.


Source - USDA



   

 

WebReadyTM Powered by WireReady® NSI

 


Top Agricultural News

  • Oklahoma Board of Agriculture Backs Off Vote on Emergency Rule for Poultry Setback- "Punt" Issue to State Lawmakers  Tue, 11 Dec 2018 20:59:56 CST
  • Calf Trade $2 to $4 Higher Than a Week Ago at OKC West  Tue, 11 Dec 2018 20:09:56 CST
  • Oklahoma Grain Elevator Cash Bids as of 2:00 pm Tuesday, December 11, 2018  Tue, 11 Dec 2018 20:04:19 CST
  • Senator Jim Inhofe Calls Passage of 2018 Farm Bill a Win for Farmers, Ranchers and the American Taxpayer  Tue, 11 Dec 2018 19:58:52 CST
  • Ag Groups Encouraged by New WOTUS Rule- Look Forward to Reviewing the Details in Proposal  Tue, 11 Dec 2018 17:26:18 CST
  • Community Bankers Thank Senate for Approval of 2018 Farm Bill Conference Report  Tue, 11 Dec 2018 16:27:41 CST
  • Biotechnology Innovation Organization Likes Energy Title Found in 2018 Farm Bill  Tue, 11 Dec 2018 16:09:10 CST
  • National Association of Conservation Districts Declares a Great Day with Farm Bill Conference Report Done  Tue, 11 Dec 2018 16:00:02 CST

  • More Headlines...

       

    Ron salutes our daily email sponsors!

    Livestock Exchange Oklahoma Ag Credit Oklahoma Farm Bureau National Livestock Credit P&K Equipment Tulsa Farm Show Stillwater Milling KIS FUTURES, INC. Oklahoma Cattlemen's Association

    Search OklahomaFarmReport.com

    Find more about Weather in Oklahoma City, OK

       
       
    © 2008-2018 Oklahoma Farm Report
    Email Ron   |   Newsletter Signup   |    Current Spots   |    Program Links

    WebReady powered by WireReady® Inc.