Oklahoma Farm Report masthead graphic with wheat on the left and cattle on the right.
Howdy Neighbors!
Ron Hays, Director of Farm and Ranch Programming, Radio Oklahoma Ag Network  |  2401 Exchange Ave, Suite F, Oklahoma City, Ok 73108  |  (405) 601-9211

advertisements
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

Agricultural News


Oklahoma Ag in the Classroom Award Winners Named- No State Award Presentations Happening Due to Teacher Walkout

Mon, 09 Apr 2018 05:40:16 CDT

Oklahoma Ag in the Classroom Award Winners Named- No State Award Presentations Happening Due to Teacher Walkout Learning translates to growing. Agriculture in so many ways is about growing, and agriculture is important to everyone, everywhere. Students in Oklahoma stressed that point as they participated in the 2018 Oklahoma Ag in the Classroom Ag Day Contest which featured the theme, “Oklahoma Agriculture.”



There were more than 4,900 submissions. Overall winners receive a plaque, cash prizes and legislative citations, and their class will receive a celebration party with a cake, featuring the overall winning posters and milk sponsored by Southwest Dairy Farmers. First-third place winners, in each grade level, receive a medal, cash prizes, and a legislative citation. The awards were sponsored by the Oklahoma Beef Council. Oklahoma Farm Bureau Women's Leadership Committee sponsored gift cards to the teachers of winning students. The Oklahoma Soybean Board also provided a gift to all teachers who entered the contest. The Teacher of the Year Award is sponsored by Oklahoma AgCredit, Farm Credit Associations of Oklahoma, and CoBank.


The Ag in the Classroom website is featuring some of the top poster winners- to see them- click or tap here. (Pictured here is the Middle School winner- submitted by Greenlee Church of Hodgen Public School)


Due to the postponement of the Ag Day celebration that was scheduled for Tuesday April 10th- the award winners will be honored by the Oklahoma AITC team at their local schools in the weeks ahead. There will be no state award presenation at the Capitol here in 2018.



Oklahoma Ag in the Classroom is a program of the Oklahoma Department of Agriculture, Food and Forestry and a collaborative effort of the Oklahoma Cooperative Extension Service, 4-H Youth Development, and the Oklahoma State Department of Education.



This year’s winners were:



Early Childhood Coloring Contest



Overall Early Childhood Winner

Karen Ruelas, Walt Disney Elementary, Tulsa

Teacher: Nickie Harmon, Senator Bill Brown, Representative Terry O'Donnell



Pre-K

·         1st Kierra Taylor, Sayre Elementary, Sayre

Teacher: Stephanie Huckaby, Senator Darcy Jech, Representative Mike Sanders

·         2nd Taegan McCoy, Robin Hill School, Norman

Teacher: Zelma Haines, Senator Rob Standridge, Representative Josh Cockroft

·         3rd Natelie Wallace, Sayre Elementary, Sayre

Teacher: Cynthia Krehbiel, Senator Darcy Jech, Representative Mike Sanders            



Kindergarten

·         1st Chasen Vann, Maryetta School, Stilwell

Teacher: Amanda Harrington, Senator Wayne Shaw, Representative William Fourkiller

·         2nd Kaylee Hurst, South Rock Creek School, Shawnee

Teacher: Beverly Stith, Senator Jason Smalley, Representative Dell Kerbs

·         3rd Kendall Layne, Timber Creek Elementary, Moore

Teacher: Jessica Mayfield, Senator Anthony Sykes, Representative Mark McBride



First Grade

·         1st Brady Miller, Maryetta School, Stilwell

Teacher: Amanda Harrington, Senator Wayne Shaw, Representative William Fourkiller

·         2nd Kara Wardlaw, Richmond Elementary, Stillwater

Teacher: Dawn Schrock, Senator Tom Dugger, Representative Cory Williams           

·         3rd Madison Hallowell, Mark Twain Elementary, Duncan

Teacher: Michelle Spurgin, Senator Chris Kidd, Representative Marcus McEntire



Second Grade

·         1st Brooke Blackburn, Maryetta School, Stilwell

Teacher: Amanda Harrington, Senator Wayne Shaw, Representative William Fourkiller

·         2nd Brylee Russell, Lindsay Public School, Lindsay

Teacher: Robin Blough, Senator Paul Scott, Representative Tim Downing

·         3rd Havyn Cocannouer, Tuttle Public School, Tuttle

Teacher: Lindsay Pearson, Senator Lonnie Paxton, Representative Leslie Osborn



Elementary Poster Contest



Overall Elementary Winner

Roxana Correa, Woodward Middle School, Woodward

Teacher: Lisa Steadman, Senator Casey Murdock, Representative Mike Sanders



Third Grade

·         1st Preston Foster, Canton Public Schools, Canton

Teacher: Kim Nault, Senator Darcy Jech, Representative Mike Sanders

·         2nd Addison Slater, Lindsay Public School, Lindsay

Teacher: Robin Blough, Senator Paul Scott, Representative Tim Downing

·         3rd Avann Harrington, Maryetta School, Stilwell

Teacher: Amanda Harrington, Senator Wayne Shaw, Representative William Fourkiller



Fourth Grade

·         1st Isabella Walker, Robin Hill School, Norman

Teacher: Zelma Haines, Senator Rob Standridge, Representative Josh Cockroft

·         2nd Kate Wardlaw, Richmond Elementary, Stillwater

Teacher: Darin Killough, Senator Tom Dugger, Representative Cory Williams           

·         3rd Peyton Arnold, Mannford Upper Elementary, Mannford

Teacher: Stephanie Looney, Senator Gary Stanislawski, Representative Dennis Casey



Fifth Grade

·         1st Brooklyn Matlock, Anadarko Mission Elementary, Anadarko

Teacher: Kim Hancock, Senator Darcy Jech, Representative David Perryman

·         2nd Blake Cummins, Lindsay Public School, Lindsay

Teacher: Robin Blough, Senator Paul Scott, Representative Tim Downing

·         3rd Axton Wright, Robin Hill School, Norman

Teacher: Paige Boydston, Senator Rob Standridge, Representative Josh Cockroft



Middle School Poster Contest



Overall Middle School Winner

Greenlee Church, Hodgen Public School, Hogden

Teacher: Alicia Allen, Senator Joseph Silk, Representative Rick West



Sixth Grade

·         1st Layla McKenzie, Lindsay Public School, Lindsay

Teacher: Robin Blough, Senator Paul Scott, Representative Tim Downing

·         2nd Amber Craig, Canute Public School, Canute

Teacher: Lana Merz, Senator Mike Schulz, Representative Todd Russ

·         3rd Jaylee Bergeron, Woodward Middle School, Woodward

Teacher: Lisa Steadman, Senator Casey Murdock, Representative Mike Sanders



Seventh Grade

·         1st Emmalee Thorne, Grand View Schools, Tahlequah

Teacher: Tiffanie Keys, Senator Dewayne Pemberton, Representative Matt Meredith

·         2nd Annabeth Turman, Owasso Seventh Grade Center, Owasso

Teacher: Zena Lewis, Senator JJ Dossett, Representative Dr. Dale Derby

·         3rd Laken Collin, Cottonwood School, Coalgate

Teacher: Donna Heck, Senator Josh Brecheen, Representative Donnie Condit



Eighth Grade

·         1st Janessa Chastain, Maryetta School, Stilwell

Teacher: Amanda Harrington, Senator Wayne Shaw, Representative William Fourkiller

·         2nd Hazel McLane, Grand View Schools, Tahlequah

Teacher: Tiffanie Keys, Senator Dewayne Pemberton, Representative Matt Meredith

·         3rd Ava Schlarb, Woodward Middle School, Woodward

Teacher: Danna Goss, Senator Casey Murdock, Representative Mike Sanders



9th-12th Grade Poster Contest



Overall 9th-12th Grade Winner

Sidney Wilson, Wellston High School, Wellston

Teacher: Alisha Wallace, Senator Jason Smalley, Representative Kevin Wallace



Ninth Grade

·         1st Dylan Hargrove, Central High, Marlow

Teacher: RJ Curry, Senator Chris Kidd, Representative Scooter Park

·         2nd Ashlynne Burleson, Mannford High School, Mannford

Teacher: Andrea Frank, Senator Gary Stanislawski, Representative Dennis Casey

·         3rd Destyne Robbins, Central High, Marlow

Teacher: RJ Curry, Senator Chris Kidd, Representative Scooter Park



10th Grade

·         1st Garrett Thornton, Central High, Marlow

Teacher: RJ Curry, Senator Chris Kidd, Representative Scooter Park

·         2nd Kelby Linn, Frontier School, Red Rock

Teacher: Connie Sinor, Senator Ann (AJ) Griffin, Representative John Pfeiffer

·         3rd Molly Esmond, Mannford High School, Mannford

Teacher: Andrea Frank, Senator Gary Stanislawski, Representative Dennis Casey



11th Grade

·         1st Donavan Boudreaux, Wellston High School, Wellston

Teacher: Alisha Wallace, Senator Jason Smalley, Representative Kevin Wallace

·         2nd Nathan Wright, Central High, Marlow

Teacher: RJ Curry, Senator Chris Kidd, Representative Scooter Park

·         3rd Kennetha Butler, Frontier School, Red Rock

Teacher: Barbara Pemberton, Senator Ann (AJ) Griffin and Representative John Pfeiffer



12th Grade

·         1st Cortlyn Borchers, Mannford High School, Mannford

Teacher: Andrea Frank, Senator Gary Stanislawski, Representative Dennis Casey

·         2nd Katelyn Kingcaid, Stilwell High School, Stilwell

Teacher Kim Hummingbird, Senator Wayne Shaw, Representative William Fourkiller

·         3rd Connor Kern, Central High, Marlow

Teacher: RJ Curry, Senator Chris Kidd, Representative Scooter Park



Teacher Awards



Teacher of the Year

Johnnie Keel, Truman Elementary, Norman

Principal Robye Kay Jackson, Senator Rob Standridge, Representative Jacob Rosecrants



Runner-up Teacher of the Year

Tamy Will, Morrison Middle School, Morrison

Principal Brent Haken, Senator Ann (AJ) Griffin, Representative Dennis Casey



Finalist

Kathleen Kendall Walker, Kendall Whittier Elementary, Tulsa

Principal Ronda Kesler, Senator Kevin Matthews, Representative Monroe Nichols



Finalist

Christie Puckett, Maysville Public School, Maysville

Principal John Edwards, Senator Greg McCortney, Representative Tim Downing Learning translates to growing. Agriculture in so many ways is about growing, and agriculture is important to everyone, everywhere. Students in Oklahoma stressed that point as they participated in the 2018 Oklahoma Ag in the Classroom Ag Day Contest which featured the theme, “Oklahoma Agriculture.”



There were more than 4,900 submissions. Overall winners receive a plaque, cash prizes and legislative citations, and their class will receive a celebration party with a cake, featuring the overall winning posters and milk sponsored by Southwest Dairy Farmers. First-third place winners, in each grade level, receive a medal, cash prizes, and a legislative citation. The awards were sponsored by the Oklahoma Beef Council. Oklahoma Farm Bureau Women's Leadership Committee sponsored gift cards to the teachers of winning students. The Oklahoma Soybean Board also provided a gift to all teachers who entered the contest. The Teacher of the Year Award is sponsored by Oklahoma AgCredit, Farm Credit Associations of Oklahoma, and CoBank.



Oklahoma Ag in the Classroom is a program of the Oklahoma Department of Agriculture, Food and Forestry and a collaborative effort of the Oklahoma Cooperative Extension Service, 4-H Youth Development, and the Oklahoma State Department of Education.



This year’s winners were:



Early Childhood Coloring Contest



Overall Early Childhood Winner

Karen Ruelas, Walt Disney Elementary, Tulsa

Teacher: Nickie Harmon, Senator Bill Brown, Representative Terry O'Donnell



Pre-K

·         1st Kierra Taylor, Sayre Elementary, Sayre

Teacher: Stephanie Huckaby, Senator Darcy Jech, Representative Mike Sanders

·         2nd Taegan McCoy, Robin Hill School, Norman

Teacher: Zelma Haines, Senator Rob Standridge, Representative Josh Cockroft

·         3rd Natelie Wallace, Sayre Elementary, Sayre

Teacher: Cynthia Krehbiel, Senator Darcy Jech, Representative Mike Sanders            



Kindergarten

·         1st Chasen Vann, Maryetta School, Stilwell

Teacher: Amanda Harrington, Senator Wayne Shaw, Representative William Fourkiller

·         2nd Kaylee Hurst, South Rock Creek School, Shawnee

Teacher: Beverly Stith, Senator Jason Smalley, Representative Dell Kerbs

·         3rd Kendall Layne, Timber Creek Elementary, Moore

Teacher: Jessica Mayfield, Senator Anthony Sykes, Representative Mark McBride



First Grade

·         1st Brady Miller, Maryetta School, Stilwell

Teacher: Amanda Harrington, Senator Wayne Shaw, Representative William Fourkiller

·         2nd Kara Wardlaw, Richmond Elementary, Stillwater

Teacher: Dawn Schrock, Senator Tom Dugger, Representative Cory Williams           

·         3rd Madison Hallowell, Mark Twain Elementary, Duncan

Teacher: Michelle Spurgin, Senator Chris Kidd, Representative Marcus McEntire



Second Grade

·         1st Brooke Blackburn, Maryetta School, Stilwell

Teacher: Amanda Harrington, Senator Wayne Shaw, Representative William Fourkiller

·         2nd Brylee Russell, Lindsay Public School, Lindsay

Teacher: Robin Blough, Senator Paul Scott, Representative Tim Downing

·         3rd Havyn Cocannouer, Tuttle Public School, Tuttle

Teacher: Lindsay Pearson, Senator Lonnie Paxton, Representative Leslie Osborn



Elementary Poster Contest



Overall Elementary Winner

Roxana Correa, Woodward Middle School, Woodward

Teacher: Lisa Steadman, Senator Casey Murdock, Representative Mike Sanders



Third Grade

·         1st Preston Foster, Canton Public Schools, Canton

Teacher: Kim Nault, Senator Darcy Jech, Representative Mike Sanders

·         2nd Addison Slater, Lindsay Public School, Lindsay

Teacher: Robin Blough, Senator Paul Scott, Representative Tim Downing

·         3rd Avann Harrington, Maryetta School, Stilwell

Teacher: Amanda Harrington, Senator Wayne Shaw, Representative William Fourkiller



Fourth Grade

·         1st Isabella Walker, Robin Hill School, Norman

Teacher: Zelma Haines, Senator Rob Standridge, Representative Josh Cockroft

·         2nd Kate Wardlaw, Richmond Elementary, Stillwater

Teacher: Darin Killough, Senator Tom Dugger, Representative Cory Williams           

·         3rd Peyton Arnold, Mannford Upper Elementary, Mannford

Teacher: Stephanie Looney, Senator Gary Stanislawski, Representative Dennis Casey



Fifth Grade

·         1st Brooklyn Matlock, Anadarko Mission Elementary, Anadarko

Teacher: Kim Hancock, Senator Darcy Jech, Representative David Perryman

·         2nd Blake Cummins, Lindsay Public School, Lindsay

Teacher: Robin Blough, Senator Paul Scott, Representative Tim Downing

·         3rd Axton Wright, Robin Hill School, Norman

Teacher: Paige Boydston, Senator Rob Standridge, Representative Josh Cockroft



Middle School Poster Contest



Overall Middle School Winner

Greenlee Church, Hodgen Public School, Hogden

Teacher: Alicia Allen, Senator Joseph Silk, Representative Rick West



Sixth Grade

·         1st Layla McKenzie, Lindsay Public School, Lindsay

Teacher: Robin Blough, Senator Paul Scott, Representative Tim Downing

·         2nd Amber Craig, Canute Public School, Canute

Teacher: Lana Merz, Senator Mike Schulz, Representative Todd Russ

·         3rd Jaylee Bergeron, Woodward Middle School, Woodward

Teacher: Lisa Steadman, Senator Casey Murdock, Representative Mike Sanders



Seventh Grade

·         1st Emmalee Thorne, Grand View Schools, Tahlequah

Teacher: Tiffanie Keys, Senator Dewayne Pemberton, Representative Matt Meredith

·         2nd Annabeth Turman, Owasso Seventh Grade Center, Owasso

Teacher: Zena Lewis, Senator JJ Dossett, Representative Dr. Dale Derby

·         3rd Laken Collin, Cottonwood School, Coalgate

Teacher: Donna Heck, Senator Josh Brecheen, Representative Donnie Condit



Eighth Grade

·         1st Janessa Chastain, Maryetta School, Stilwell

Teacher: Amanda Harrington, Senator Wayne Shaw, Representative William Fourkiller

·         2nd Hazel McLane, Grand View Schools, Tahlequah

Teacher: Tiffanie Keys, Senator Dewayne Pemberton, Representative Matt Meredith

·         3rd Ava Schlarb, Woodward Middle School, Woodward

Teacher: Danna Goss, Senator Casey Murdock, Representative Mike Sanders



9th-12th Grade Poster Contest



Overall 9th-12th Grade Winner

Sidney Wilson, Wellston High School, Wellston

Teacher: Alisha Wallace, Senator Jason Smalley, Representative Kevin Wallace



Ninth Grade

·         1st Dylan Hargrove, Central High, Marlow

Teacher: RJ Curry, Senator Chris Kidd, Representative Scooter Park

·         2nd Ashlynne Burleson, Mannford High School, Mannford

Teacher: Andrea Frank, Senator Gary Stanislawski, Representative Dennis Casey

·         3rd Destyne Robbins, Central High, Marlow

Teacher: RJ Curry, Senator Chris Kidd, Representative Scooter Park



10th Grade

·         1st Garrett Thornton, Central High, Marlow

Teacher: RJ Curry, Senator Chris Kidd, Representative Scooter Park

·         2nd Kelby Linn, Frontier School, Red Rock

Teacher: Connie Sinor, Senator Ann (AJ) Griffin, Representative John Pfeiffer

·         3rd Molly Esmond, Mannford High School, Mannford

Teacher: Andrea Frank, Senator Gary Stanislawski, Representative Dennis Casey



11th Grade

·         1st Donavan Boudreaux, Wellston High School, Wellston

Teacher: Alisha Wallace, Senator Jason Smalley, Representative Kevin Wallace

·         2nd Nathan Wright, Central High, Marlow

Teacher: RJ Curry, Senator Chris Kidd, Representative Scooter Park

·         3rd Kennetha Butler, Frontier School, Red Rock

Teacher: Barbara Pemberton, Senator Ann (AJ) Griffin and Representative John Pfeiffer



12th Grade

·         1st Cortlyn Borchers, Mannford High School, Mannford

Teacher: Andrea Frank, Senator Gary Stanislawski, Representative Dennis Casey

·         2nd Katelyn Kingcaid, Stilwell High School, Stilwell

Teacher Kim Hummingbird, Senator Wayne Shaw, Representative William Fourkiller

·         3rd Connor Kern, Central High, Marlow

Teacher: RJ Curry, Senator Chris Kidd, Representative Scooter Park



Teacher Awards



Teacher of the Year

Johnnie Keel, Truman Elementary, Norman

Principal Robye Kay Jackson, Senator Rob Standridge, Representative Jacob Rosecrants



Runner-up Teacher of the Year

Tamy Will, Morrison Middle School, Morrison

Principal Brent Haken, Senator Ann (AJ) Griffin, Representative Dennis Casey



Finalist

Kathleen Kendall Walker, Kendall Whittier Elementary, Tulsa

Principal Ronda Kesler, Senator Kevin Matthews, Representative Monroe Nichols



Finalist

Christie Puckett, Maysville Public School, Maysville

Principal John Edwards, Senator Greg McCortney, Representative Tim Downing


source- Oklahoma Dept of Ag



   

 

WebReadyTM Powered by WireReady® NSI

 


Top Agricultural News

  • Steer and Heifer Calves Sell 3.00 - 6.00 Higher Tuesday at OKC West Livestock Auction in El Reno  Tue, 18 Sep 2018 16:09:38 CDT
  • Okarche Dairy Producer Angie Meyer Offers Some Perspective on Ice Cream's Unassuming Origins  Tue, 18 Sep 2018 15:16:49 CDT
  • USDA Announces $102.7 Million Investment to Expand Markets for Specialty Crop and Other Farmers  Tue, 18 Sep 2018 15:05:58 CDT
  • Oklahoma Grain Elevator Cash Bids as of 2:00 p.m. Tuesday, September 18, 2018  Tue, 18 Sep 2018 14:49:56 CDT
  • Tuesday Market Wrap-Up with Justin Lewis  Tue, 18 Sep 2018 14:02:04 CDT
  • Tuesday Afternoon Market Wrap-Up with Carson Horn  Tue, 18 Sep 2018 13:55:45 CDT
  • Registered Breeder Jed Connealy Explains How New Angus Link Program Benefits the Beef Business  Tue, 18 Sep 2018 12:45:39 CDT
  • Register Now to Attend the 2018 Beef Industry Conference to be Hosted by OSU October 18 and 19  Tue, 18 Sep 2018 12:28:17 CDT

  • More Headlines...

       

    Ron salutes our daily email sponsors!

    Livestock Exchange Oklahoma Ag Credit Oklahoma Farm Bureau National Livestock Credit P&K Equipment Tulsa Farm Show Stillwater Milling KIS FUTURES, INC. Oklahoma Cattlemen's Association

    Search OklahomaFarmReport.com

    Find more about Weather in Oklahoma City, OK

       
       
    © 2008-2018 Oklahoma Farm Report
    Email Ron   |   Newsletter Signup   |    Current Spots   |    Program Links

    WebReady powered by WireReady® Inc.