Oklahoma Farm Report's Blue-Green Gazette coverage of 4-H and FFA events masthead graphic with logos from those 2 organizations.
Howdy Neighbors!
Ron Hays, Director of Farm and Ranch Programming, Radio Oklahoma Ag Network  |  2401 Exchange Ave, Suite F, Oklahoma City, Ok 73108   |  (405) 601-9211

advertisements
   
    
   
   
   
   
   
   
   
   

Youth News


Kade Pendley of Cyril FFA Claims Supreme Champion Purebred Gilt Honors With His Spot Champ

Sun, 17 Mar 2019 15:04:15 CDT

Kade Pendley of Cyril FFA Claims Supreme Champion Purebred Gilt Honors With His Spot Champ Saturday saw the selection of the 2019 Oklahoma Youth Expo Supreme Champion Purebred Gilt by judge Al Schminke of Iowa. After looking over the eight breed winners, the Spot Breed Champion was tapped as the Supreme Champion- owned by Kade Pendley of Cyril FFA. The Reserve Supreme Champion was shown by Grace Lambert of Chattanooga FFA. Grace was exhibiting the Champion Berkshire Gilt.
Here are Breed Champions and Reserve Breed Champions as selected Friday and Saturday at the Youth Expo. All of these gilts are eligible to be sold at the Night of Stars Gilt Sale on Wednesday evening at State Fair Park in Barn 8. Details of the Night of Stars Sale are available by clicking here.



Champion Poland Marlie Farris Sentinel FFA
Reserve Champ Poland Cason Crump Wetumka FFA



Champion Duroc Christian Hammons Antlers FFA
Reserve Champ Duroc Brylee King Morris FFA


Champion Berkshire Grace Lambert Chattanooga FFA
Reserve Champ Berkshire Kaylee Holt Shattuck FFA


Champion Chester Jadyn Gwartney Adair 4-H
Reserve Champ Chester Cash Crump Wetumka FFA


Champion Hampshire Kalley Whitlock Jay FFA
Reserve Champ Hampshire Stetson Leforce Pawnee FFA


Champion Hereford Gadson Jervis Blanchard 4-H
Reserve Champ Hereford Parker Thomas Red Oak FFA


Champion Spot Kade Pendley Cyril FFA
Reserve Champ Spot Dustin Mitchell Comanche FFA


Champion Yorkshire Carman Montgomery Kellyville FFA
Reserve Champ Yorkshire London Dyer Heavener FFA


The 55 Purebred gilts that have been selected for the Wednesday night sale are as follows:


Champion Poland Marlie Farris Sentinel FFA
Reserve Champ Poland Cason Crump Wetumka FFA
3 Poland Tanner Stevens Yukon FFA
4 Poland Wayne Duke Porum 4-H
5 Poland Hadley Cooper Amber-Pocasset 4-H
6 Poland Clay Stoner Rock Creek FFA

Champion Duroc Christian Hammons Antlers FFA
Reserve Champ Duroc Brylee King Morris FFA
3 Duroc Karson Osborn Fort Gibson FFA
4 Duroc Slade Bray Wilson (Carter Co.) 4-H
5 Duroc Saige Dumos Velma-Alma FFA
6 Duroc Riley Rowland Red Oak FFA
7 Duroc Mollie Noyes Hooker FFA

Champion Berkshire Grace Lambert Chattanooga FFA
Reserve Champ Berkshire Kaylee Holt Shattuck FFA
3 Berkshire Ethan Petree Morrison FFA
4 Berkshire Colten Jasper Jones FFA
5 Berkshire Jalei Watts Warner FFA
6 Berkshire Joey Gray Broken Arrow FFA
7 Berkshire Allison Galindo Alva FFA
8 Berkshire Blade. Baldonado Sentinel 4-H
9 Berkshire Billie Ann Jervis Sapulpa FFA
10 Berkshire Weston Archer Frederick FFA
11 Berkshire Kirbey McConnell Wellston FFA

Champion Chester Jadyn Gwartney Adair 4-H
Reserve Champ Chester Cash Crump Wetumka FFA
3 Chester Aubrey Mahon Morrison FFA
4 Chester Cade Waggle Fort Gibson FFA
5 Chester Levi Perry Perkins-Tryon 4-H
6 Chester Makayla Campagna Red Oak FFA

Champion Hampshire Kalley Whitlock Jay FFA
Reserve Champ Hampshire Stetson Leforce Pawnee FFA
3 Hampshire Adley Castor Velma-Alma FFA
4 Hampshire Cooper Maxwell Adair FFA
5 Hampshire Jace Clare Skiatook FFA

Champion Hereford Gadson Jervis Blanchard 4-H
Reserve Champ Hereford Parker Thomas Red Oak FFA
3 Hereford Levi Hood Keys FFA
4 Hereford Lukasek Emma Kingfisher FFA
5 Hereford Seth Shulanberger Barnsdall 4-H

Champion Spot Kade Pendley Cyril FFA
Reserve Champ Spot Dustin Mitchell Comanche FFA
3 Spot Kinley Anthony Bethel 4-H
4 Spot Emma Throckmorton Marlow 4-H
5 Spot Dustin Mitchell Comanche FFA
6 Spot Brooklyn Revels Empire FFA
7 Spot Trigger Hargrove Elk City FFA
8 Spot Josey Moore Dale FFA

Champion Yorkshire Carman Montgomery Kellyville FFA
Reserve Champ Yorkshire London Dyer Heavener FFA
3 Yorkshire Billie Ann Jervis Sapulpa FFA
4 Yorkshire Karson Osborn Fort Gibson FFA
5 Yorkshire Haelee Templin Perkins FFA
6 Yorkshire Jackson Tarrance Keys FFA
7 Yorkshire Janero Lujano Jones Academy 4-H



Our Coverage of the 2019 Oklahoma Youth Expo is once again a service of ITC Great Plains, Your Energy Superhighway- learn more about this high voltage, transmission only utility and their commitment to the communities they serve which is the cornerstone of their business-click here for their website.


Reports will be heard daily on great radio stations that cover Oklahoma and that are a part of the Radio Oklahoma Ag Network- on the internet- our reports of the 2019 OYE can be found on the Blue Green Gazette page- available here. We will be adding pictures daily to our official 2019 OYE Album of Photos on FLICKR, found here.


For more information about the Oklahoma Youth Expo, click here for the home page of the OYE website.


   



 

WebReadyTM Powered by WireReady® NSI

 

   

Ron salutes our daily email sponsors!

Oklahoma Ag Credit Oklahoma Farm Bureau National Livestock Credit P&K Equipment Tulsa Farm Show AFR Insurance Stillwater Milling KIS FUTURES, INC. Oklahoma Cattlemen's Association

Our Road to Rural Prosperity sponsors!

Banc First OPSRC ORWA TPAOO TPAOO

Search OklahomaFarmReport.com


   
   
© 2008-2019 Oklahoma Farm Report
Email Ron   |   Newsletter Signup   |    Current Spots   |    Program Links

WebReady powered by WireReady® Inc.