Oklahoma Farm Report's Blue-Green Gazette coverage of 4-H and FFA events masthead graphic with logos from those 2 organizations.
Howdy Neighbors!
Ron Hays, Director of Farm Programming Radio Oklahoma Network  |  7401 N. Kelley Ave. Oklahoma City, OK 73111  |  (405) 841-3675  |  Fax: (405) 841-3674

advertisements
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

Youth News


Breeding Show Results From Sunday and Monday at 2010 Oklahoma Youth Expo

Tue, 16 Mar 2010 6:41:49 CDT

Breeding Show Results From Sunday and Monday at 2010 Oklahoma Youth Expo Here are the results of the Breeding Classes from Sunday and Monday at the 2010 Oklahoma Youth Expo:


The Kid Doe Show- a total of 750 Does were shown on Sunday, March 14 and here are the top five placings for the day:

Grand Doe Blake Kennedy Pottawatomie County 4-H


Res Grand Doe Karissa Pfeiffer Mulhall-Orlando FFA


3rd Doe Mike Bouziden Alva FFA


4th Doe Mike Bouziden Alva FFA


5th Doe Kass Pfeiffer             Mulhall-Orlando FFA


**************************************************

Several breeds were shown on Monday in the Beef Heifer Division- here are the results as of Monday night:


Champion Brangus             Tatum Pritchard    McLoud 4-H

Reserve Champion Brangus Mackenzie Gillham Maysville

Champion Braman             Ronni Hull              Spiro 4-H


Reserve Braman             Jordan Storey             Valliant 4-H


Champion Charolais             Kaylea Herndon Warner 4-H


Reserve Charolais              Megan Johnson Laverne FFA


Champion Percentage Charolais Dillon Travis           Cleveland FFA


Reserve Percentage Charolais Darcey Kliewer          Thomas-Fay-Custer FFA


Ch Saler                        Jenna Stewart            Mulhall-Orlando FFA


Reserve Saler                          Shea Thornbrugh Nowata FFA


Champion Chianina Kyle Hiebert Fairview FFA


Rerserve Chianina Kyra Stierwalt Leedey FFA


Champion Chianina Influence Macee Coggins Rogers County 4-H


Reserve Chianina Influence Chandee Kuykendall Rogers County 4-H


Champion Gelbvieh Dylan Enyart Craig County 4-H


Reserve Gelbvieh Katlin Long Coyle FFA


Champion Beefmaster Sydnye Edmonson Cyril FFA


Reserve Beefmaster Karli Carman Beggs 4-H


Ch Hereford Lauren Bilderbeck El Reno 4-H

Reserve Hereford Keysto Stotz Skiatook FFA


Champion Simmental Macy Griswold Perkins-Tyrone FFA

Reserve Simmental Macy Griswold Perkins-Tyrone FFA

Champion Simmental Influence Kayla Park Perkins-Tyrone FFA

Reserve Simmental Influence Colton Griswold

Champion Red Angus Cooper Harris-Roger Elk City 4-H

Reserve Red Angus William Guthrie Woodward FFA


*************************************************

In the Purebred Glt Division- several breed champions were selected and the Supreme Champion was shown by Tanner Goodson of the Yukon 4-H with his Duroc. the Reserve Supreme Champion Gilt was the Hampshire Champion, shown by Rhylee Straka of El Reno 4-H.

Here are the Breed Champs:

Champion Spot Gilt Blake Goss Canute 4-H

Reseve Spot Gilt Amanda Higgins Canute 4-H


Champion Yorkshire Gilt Landon Moody Moss 4-H

Reserve Champion Yorkshire Kylee Poteet Jones FFA


Champion Hampshire Gilt Rhylee Straka El Reno 4-H

Reserve Champion Hamp Karley Shores Coal County 4-H


Champion Duroc Gilt Tanner Goodson Yukon 4-H

Reserve Champion Duroc Ann Mary Burns Broken Bow FFA


Champion Chester White Austin Voight Marlow FFA

Reserve Chester White Britney Kimble Weatherford FFA



   


 

WebReadyTM Powered by WireReady® NSI

 

   

Ron salutes our daily email sponsors!

Oklahoma Ag Credit Oklahoma Farm Bureau National Livestock Credit P&K Equipment Tulsa Farm Show AFR Insurance Stillwater Milling KIS FUTURES, INC. Oklahoma Cattlemen's Association

Our Road to Rural Prosperity sponsors!

Banc First OPSRC ORWA

Search OklahomaFarmReport.com


   
   
© 2008-2019 Oklahoma Farm Report
Email Ron   |   Newsletter Signup   |    Current Spots   |    Program Links

WebReady powered by WireReady® Inc.